Απόψε, 25.3.2016, ο Εσπερινός της Αποδόσεως της εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και η β΄στάση των Χαιρετισμών προς Εκείνην. Συμμετείχαν, πλην ευάριθμων προσκυνητών από την περιοχή, ο Ιερομόναχος Νικόδημος Κεφαλληνός από την ενορία του Μπόχαλη, ο Εφημέριος π. Παναγιώτης Καποδίστριας και ο Διάκονος του Ναού μας π. Ιωάννης Ρένεσης. Ομίλησε επίκαιρα ο Εφημέριος περί των θεομητορικών παρενθέσεων χαράς εν μέσω του πένθους της Μεγάλης Σαρακοστής, επειδή ακριβώς αποδίδεται τιμή προς την αιτία της Χαράς μας, ήτοι την Θεομήτορα.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου