Η δημοσιευόμενη εδώ Βρεφοκρατούσα αναγράφεται στην αφιέρωση-επιγραφή ως "Παναγία από τα Στροφάδια" και αναφέρεται ως σώτειρα θαλασσοπόρων στην περιοχή εκείνη του νοτίου Ιονίου Πελάγους. Η εικόνα εκτίθεται σήμερα στο Μουσείο Εκκλησιαστικής Τέχνης της Μονής Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου πόλεως Ζακύνθου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου