Εόρτασε κι εφέτος το γραφικό εκκλησάκι του Άι Πέτρου, "εις το βουνό ψηλά εκεί" του Καληπάδου Ζακύνθου, με θέα τον Κάμπο της Ζακύνθου. Οι φωτογραφίες προέρχονται από τον Εσπερινό της γιορτής, δειλινό της 28ης Ιουνίου 2022. Τόσο κατά την Ακολουθία, όσο και κατά την μικρή λιτανεία που ακολούθησε έλαβαν μέρος ο Αρχιμανδρίτης Διονύσιος Λυκογιάννης - Ιεροκήρυκας Ι.Μ.Ζ. και ο οικείος Εφημέριος. Πρεσβύτερος Κωνσταντίνος Κόκλας.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου