Απόγευμα 17ης Δεκεμβρίου 2020, κυριώνυμης ημέρας της ιερής μνήμης του Αγίου Διονυσίου, στη Μονή Του εν Ζακύνθω. Απόψε εψάλη Αρχιερατική Παράκληση, κατά παράδοσιν "ζακυνθινά" (δηλαδή, κατά το ζακύνθιο ύφος της ψαλτικής), χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄, κεκλεισμένων των θυρών του Ναού, εξαιτίας του μεγάλου φόβητρου του καιρού μας, δηλαδή του Κορονοϊού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου