Κυριακή Ε΄ Νηστειών, 10.4.2022, στον Ναό Αγίου Δημητρίου του δημοτικού διαμερίσματος Αγίου Δημητρίου Ζακύνθου, λειτούργησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄ και χειροτόνησε Πρεσβύτερο τον μέχρι τώρα Διάκονο Ιωάννη Μαρίνο, για να αναλάβει αμέσως εφημεριακά καθήκοντα στο φιλοπρόοδο και γραφικό αυτό χωριό. Παρέστησαν οι Αρχές της Ζακύνθου, ο δε Πρόεδρος του Άι Δημήτρη, κ. Πέτρος Σταμίρης, προσφώνησε θερμά τον νέο Εφημέριό τους εκ μέρους των Ενοριτών και του πρόσφερε ως δώρο εικόνισμα.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου