Κυριακή μετά τα Φώτα, 8 Ιανουαρίου 2023, στον Ναό της Παναγούλας Βανάτου, "πολλοί οι κλητοί, ολίγοι οι εκλεκτοί"! Συλλειτούργησαν ο εκ Βανάτου ορμώμενος Μέγας Οικονόμος Παναγιώτης Παράσχης και ο π. Παναγιώτης Καποδίστριας, ο οποίος ομίλησε κατάλληλα προς το εκκλησίασμα. Στο ψαλτήρι ήταν ο Χρυσοβαλάντης Δρογγίτης και ο υιός του Σπυρίδων Δρογγίτης. Για όσους δεν είχαν λάβει Μεγάλο Αγιασμό, υπήρχε και σήμερα η δυνατότητα, όπως επίσης και η δωρεάν λήψη ημερολογίου τσέπης 2023.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου