Εσπέρας 24ης Αυγούστου 2021, ώρα 7.30. Επειδή η γνώριμη και λαοφίλητη Λιτανεία του σεπτού Σκηνώματος του Αγίου Διονυσίου στην πόλη της Ζακύνθου ΔΕΝ θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί, λόγω των υγειονομικών προφυλάξεων έναντι του Covid-19, μεταφέρθηκε λιτανευτικώς έως τα Προπύλαια του Καθολικού της Μονής Του, όπου, παρουσία των τοπικών Αρχών, αναπέμφθηκε Δέηση ενώπιόν Του, με επικεφαλής τους Σεβ. Μητροπολίτες Δωδώνης κ. Χρυσόστομο, Ζακύνθου κ. Διονύσιο Δ΄και Αξώμης κ. Δανιήλ. Παρέστη ο νέος Ρωμαιοκαθολικός Αρχιεπίσκοπος Κερκύρας Ζακύνθου και Κεφαλληνίας κ. Γεώργιος Αλτουβάς.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου