Πρωτομαγιά 2022, Κυριακή του Θωμά ή του Αντίπασχα, στον Ναό της Φανερωμένης Βανάτου, ετελέσθη η Ευχαριστιακή Σύναξη, ιερουργούντος του Εφημερίου π. Παναγιώτη Καποδίστρια και ψαλλόντων των κ.κ. Σταματίου Ζούλα, Σπυρίδωνος Σαρατσένου και Σπυρίδωνος Δρογγίτη. Εξ αυτών ο κ. Ζούλας, εμβριθής θεολόγος, ομίλησε εμπνευσμένα, για τη σωτήρια ομολογία περί της Αναστάσεως από τον Απόστολο Θωμά. Εξάλλου, επί τη εισόδω στον νέο μήνα, έγινε και Αγιασμός.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου