Πρωί Κυριακής Β΄ Νηστειών, 28.3.2021, στο Καθολικό της Μονής Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου εν Ζακύνθω, Αρχιερατική Λειτουργία, κατά την οποίαν ο προεστός Σεβ. Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄ χειροτόνησε Πρεσβύτερο τον μέχρι τούδε Ιεροδιάκονο Δραγανίγο Σουρή, καταγόμενον εκ της νήσου Σάμου, αδελφό της εν λόγω Μονής. Παρέστη συμπροσευχόμενος ο Σεβ. Μητροπολίτης Δωδώνης κ. Χρυσόστομος. Η Ευχαριστιακή Σύναξη έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των απαγορεύσεων εκκλησιασμού πιστών έναντι Κορονοϊού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου