Όπως κάθε χρόνο, έτσι και σήμερα, Πέμπτη της Διακαινησίμου, 5 Μαΐου 2016, η Ενορία μας τίμησε την Θεομήτορα, αλλά και την μνήμη των Αγίων Μεγαλομάρτυρος Αγίας Ειρήνης και Οσιομάρτυρος Ευφραίμ του νέου, στον ναΐσκο της Βαγγελίστρας, στους ελαιώνες των Μαριναίικων Μπανάτου. Η ιδιοκτήτρια Οικογένεια των κ.κ. Παναγιώτου και Έλλης Αβούρη, είχαν φροντίσει τα πάντα λεπτομερώς, τόσο τα λειτουργικά της ημέρας, όσο και τα πλούσια κεράσματα, που παρατέθηκαν για όλους μετά την θεία Λειτουργία. Συλλειτούργησαν ο οικείος Εφημέριος π. Παναγιώτης Καποδίστριας και ο Διάκονος Ιωάννης Ρένεσης, ενώ στο ιερό Βήμα παρέστη συμπροσευχόμενος ο γείτονας του ναού π. Νικόλαος Αβούρης, Εφημέριος Πλάνου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου