Δεόντως και καθηκόντως σήμερα, Κυριακή της Σαμαρείτιδος, 23.5.2022, στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου των Ξένων στη Χώρα του Τζάντε, μετά την Θεία Λειτουργία ετελέσθη Επιμνημόσυνη Δέηση για την ανάπαυση των 353.000 αδικοχαμένων Ποντίων κατά την Γενοκτονία τους, πριν από 103 έτη. Χοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄, παρόντος του Σεβ. Μητροπολίτου Δωδώνης κ. Χρυσοστόμου. Ακολούθησε Αρχιερατικό Τρισάγιο στο Μνημείο των Πεσόντων και κατάθεση στεφάνων από τις τοπικές Αρχές.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου