Οι σύγχρονες καταστάσεις έχουν καταστήσει τις σχέσεις κυβερνώντων-κυβερνωμένων περίπλοκες και αυτές συχνά οδηγούν σε ρήξεις. Αυτές φυσικά οι ρήξεις υπάρχουν και στην Εκκλησία μας και εμφανίστηκαν πριν από πολύ καιρό, από τα πρώτα χρόνια της Εκκλησίας σαν επίσημη οντότητα.
Η Εκκλησία έκτοτε βρέθηκε πολλάκις απέναντι σε ιδεολογίες και άτομα τα οποία λειτουργούν εκτός της επίσημης θέσης της και τα οποία καλείται να φέρει πάλι στον χώρο της. Οφείλουμε όλοι μας να "φιλτράρουμε" με πνευματικά κριτήρια αυτά τα οποία ακούμε στο περιβάλλον και να εμπιστευόμαστε την Εκκλησία μας, την οποία μας εμπιστεύτηκαν οι Απόστολοι του Χριστού.
Με τον π. Βαρνάβα Λαμπρόπουλο. ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου