Πρωί 19ης Ιανουαρίου 2022, ημέρα κατά την οποία -για όσους ακολουθούν το ιουλιανό ημερολόγιο- εορτάζονται τα Άγια Θεοφάνια, έγινε στην πόλη Βίνιτσα της Ουκρανίας και δη στον Καθεδρικό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, προεστώτος του οικείου Ποιμενάρχου, Σεβ. Μητροπολίτου Βίνιτσα και Μπαρ κ. Συμεών, Συνοδικού Μέλους της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στο τέλος -κατά την τάξη- έγινε ο Μέγας Αγιασμός.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου