Την Τρίτη, 6η Δεκεμβρίου 2022, στην περίοπτη και περιώνυμη παλαιοχριστιανική βασιλική του Αγίου Νικολάου Μύρων της Λυκίας, έλαβε χώραν εόρτια Ευχαριστιακή Σύναξη επί τη μνήμη του Αγίου των Μυρέων, στην οποία συλλειτούργησαν οι Σεβ. Μητροπολίτες Μύρων κ. Χρυσόστομος, Πισιδίας κ. Ιώβ και Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος. Εκκλησιάστηκαν πάμπολλοι πιστοί εκ περάτων, οι οποίοι συνέρρευσαν για να τιμήσουν τον κοσμαγάπητο Άγιο Νικόλαο, τον θαυματουργό.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου