Σήμερα, ημέρα της μνήμης του Αγίου ενδόξου Ευαγγελιστού Λουκά, 18.10.2022, πανηγύρισε σεμνοπρεπώς το ιδιωτικό παρεκκλήσιο του Άι Λουκά, της Οικογένειας Κουρτέση, στην δεύτερη Ενορία του Βανάτου, αυτήν του συνοικισμού Κουκουναρία. Ιερούργησε ο Εφημέριος, Αρχιμανδρίτης Πορφύριος Γουσέτης, ενώ προσήλθαν προς εκκλησιασμόν, ευάριθμοι Ενορίτες, πιστοί από το κεντρικό Βανάτο και φιλέορτοι από άλλες περιοχές της Ζακύνθου. Παρέστη συμπροσευχόμενος ο π. Παναγιώτης Ποταμίτης, Εφημέριος των δύο Γαλάρων.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου