Πρωί της εορτής των Χριστουγέννων, Κυριακής 25ης Δεκεμβρίου 2022, στον απαστράπτοντα Ναό της Φανερωμένης Βανάτου, τελέστηκε η Θεία Λειτουργία. Ευάριθμοι πιστοί εκκλησιάστηκαν και κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων. Από τον ιερουργό Εφημέριο, π. Παναγιώτη Καποδίστρια, αναγνώστηκε καθηκόντως το καθιερωμένο Χριστουγεννιάτικο Μήνυμα του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄. Το ιεροψαλτικό βάρος σήκωσε ο κ. Χρυσοβαλάντης Δρογγίτης, βοηθούμενος από τους κ.κ. Σπυρίδωνα Σαρατσένο, Σπυρίδωνα Δρογγίτη και Γεώργιο Κοντονή. Ο ιεροψάλτης κ. Δημήτριος Κάνδηλας παρέστη μεν, αλλά σήμερα ως Αντιδήμαρχος περιοχής Αρκαδίων, εκ προσώπου του Δήμου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου