Πρωί Μεγάλης Παρασκευής, 17ης Απριλίου 2020, στη Μονή Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου, στην πόλη της Ζακύνθου, τελούνται -κεκλεισμένων των θυρών, λόγω Κορονοϊού- οι ιερές Ακολουθίες των Μεγάλων Βασιλικών Ωρών και της Αποκαθηλώσεως, ενώ στη Θύρα Του -κατά την τοπική τάξη της Μ. Παρασκευής- βρίσκεται όρθιο το σεπτό Σκήνωμα του Αγίου Διονυσίου. Μπορεί να μην παρίστανται οι Ζακύνθιοι και οι φιλάγιοι, όμως Εκείνος ευλογεί όλους προς κάθε κατεύθυνση, έστω και μες από την απευθείας τηλεοπτική μετάδοση του ΙΟΝΙΑΝ, που ακολουθεί:
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου