Απόψε, Δευτέρα του Πάσχα, 25 Απριλίου 2022, ώρα 8 μ.μ., έγινε από τον παλαιό Ναό Αγίου Νικολάου Ψηλώματος στον Ενοριακό Ναό Αγίας Τριάδος η πατροπαράδοτη, ανοιξιάτικη και λαμπρινή λιτάνευση των ιερών Εικόνων της Αναστάσεως του Χριστού και της μεγαλοπρεπούς Παναγίας της Λαουρένταινας. Της λιτανείας προέστη -ως είθισται- ο οικείος Μητροπολίτης Σεβ. Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου