e-περιοδικό της Ενορίας Μπανάτου εν Ζακύνθω. Ιδιοκτήτης: Πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου Παναγιώτης Καποδίστριας (pakapodistrias@gmail.com), υπεύθυνος Γραφείου Τύπου Ι. Μητροπόλεως Ζακύνθου. Οι δημοσιογράφοι δύνανται να αντλούν στοιχεία, αφορώντα σε εκκλησιαστικά δρώμενα της Ζακύνθου, με αναφορά του συνδέσμου των αναδημοσιευόμενων. Η πνευματική ιδιοκτησία προστατεύεται από τον νόμο 2121/1993 και την Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης, κυρωμένη από τον νόμο 100/1975.

Τα νεότερα στα θεματικά ένθετα

Παρασκευή 22 Απριλίου 2022

TÜRKİYE’DEKİ HRİSTİYAN KİLİSELERİN ÖNDERLERİNDEN PASKALYA MESAJI

Mesih’te Sevgili Kardeşler ve Kız Kardeşler,

Mesih dirildi! O gerçekten dirildi!

Türkiye’deki Hristiyan Kiliseleri’nin önderleri ve temsilcileri olarak, Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in Dirilişi’ni kutlarken, tüm inananlara hitap etmekten mutluluk duyuyoruz. Ne yazık ki, Doğu ve Batı Kiliseleri’nde bir kez daha Paskalya, aynı gün değil, bu yıl bir hafta arayla kutlanacak. Dünyanın dört bir yanındaki tüm Hristiyanların, inancımızın en önemli bayramını aynı tarihte kutlamasını sağlayacak çözümü bir an önce bulmak için dua ediyoruz. Yaklaşmakta olan 2025’teki İznik Birinci Ekümenik Konsili’nin 1700. yıldönümü, böyle bir girişim için iyi bir fırsat olabilir. 

“Gelin, sönmeyen ışıktan ışığı alın ve ölümden dirilen Mesih’i yüceltin!”

Daha dün, Yukarı Oda’daki Son Akşam Yemeği’nde Mesih’le birlikteydik. Daha dün, Onunla birlikte Getsemani bahçesindeydik. Daha dün, Rabbimizle birlikte Golgota’daydık. Ama bugün, O’nun görkemli dirilişi bizi içine çekiyor ve yüreklerimizi dolduran ilahi bir sevinçle heyecanlanıyoruz. Bu Passah gününde, Krallığın kapılarından içeri giriyoruz. O’nun sonsuz sevgisinin gücüyle yenilenen yeni erkekler ve kadınlar olduk. Artık korkmamıza gerek yok! Mesih gibi olalım, çünkü O bizim gibi olmayı seçti. Aziz Pavlus’un Efeslilere yazdığı gibi: “… bizi Mesih’le birlikte yaşama kavuşturdu… Allah bizi Mesih İsa’da, Mesih’le birlikte diriltip göksel yerlerde oturttu” (Efesliler 2:5-6). Bu ruhla, Paskalya’da neden Hristiyan olduğumuzu, neden Mesih’i takip ettiğimizi, “dünyanın yaşamı uğruna” Kendini feda eden Rab’bin ardından giderken neden her gün hayatlarımızdaki çarmıhı taşıdığımızı hatırlamalıyız. 

Mesih’in dünyadaki görevi Beytlehem’deki mağarada başladı ve boş mezarda, Allah’ın Krallığı’nın parlak hakikatinde doruğa ulaştı. Diriliş, zamanın ve tarihin dönüm noktasında durur. Ancak bugün, bu harika ve ilahi olaylara tanıklık eden Kutsal yerler, sadece anıtları değil, aynı zamanda Hristiyanlığın doğduğu yerde İncil’in eşsiz ruhunu korumak ve kollamak için mücadele etmektedir. Bu nedenle, “O’nun kurtaran sevgisini ve hayat veren çarmıhını, gömülüşünü ve üçüncü gün ölümden dirilişini, göğe yükselişini ve Baba Allah’ın sağında oturmasını” hatırlayarak sevinçle dolarken, Türkiye’deki kardeş ve kız kardeşlerimizle birlikte, Kutsal Topraklardaki Hristiyan kardeşlerimizi de anıyoruz ve onlar için kardeşlik sevgisiyle dua ediyoruz. Aziz Pavlus’un yazdığı gibi: “Bunların hepsinin üzerine yetkin birliğin bağı olan sevgiyi giyinin” (Kol. 3:14).

Mesih’te sevgili kardeşler ve kız kardeşler,

Bugün iman Işığını aldık. Bu Işığı, sürekli korku içinde yaşayan bir dünyayla paylaşıyoruz. Bu zor zamanlarda, dünyanın her yerinde barış için dua ediyoruz. Diriliş Müjdesi, umudun, barışın ve “korkuyu silip atan yetkin sevgi”nin mesajıdır (1. Yuh. 4:18).  Bu kurtuluş mesajı, birliğimiz için güçlü arzumuzu da harekete geçiren değerdir.

Mesih dirildi! O gerçekten dirildi!

 • Bartholomeos I.
  Ekümenik Patrik
 • Sahak II.
  Türkiye Ermenileri Patriği
 • Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin
  İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Reisi ve Patrik Vekili
 • Episkopos Massimiliano Palinuro
  İstanbul Latin Katolik Kilisesi Havarisel Vekili

 

Δεν υπάρχουν σχόλια: