Πρωί Κυριακής Β΄ των Νηστειών, 12ης Μαρτίου 2023, του αγίου Γρηγορίου Θεσσαλονίκης του Παλαμά, στον Ι. Ναό Αγίου Δημητρίου Ταταούλων Κωνσταντινουπόλεως, τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεστώτος του Σεβ. Μητροπολίτου Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κ. Στεφάνου, Αρχιερατικώς Προϊσταμένου της Περιφερείας Ταταούλων, ο οποίος τέλεσε την εις Διάκονον χειροτονία του κ. Παντελεήμονος Κιοσέ, διατελέσας επί σειράν ετών Νεωκόρος του εν Φαναρίω Πατριαρχικού Ναού.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου