Εσπέρας Κυριακής, 23ης Ιουλίου 2023, στην κωμόπολη της Λιθακιάς Ζακύνθου, έγινε το κατά παράδοσιν θερινό πανηγύρι του χωριού προς τιμήν του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου, καθώς εκεί υφίσταται Ναός Του. Η Παράκληση προς τον Άγιο εψάλη στον κεντρικό Ναό, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄. Ακολούθησε η λιτάνευση της Εικόνας του Αγίου Ευαγγελιστού στις οδούς της Ενορίας. Αργότερα είχε λαϊκό γλέντι. Ο καλός Εφημέριος, π. Διονύσιος Κοριανίτης, είχε μεριμνήσει για τα δέοντα της εορτής!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου