Πρωί Παρασκευής, 22ας Δεκεμβρίου 2017, με δυνατό χιονο-ανεμόβροχο, στον Ναό της Παναγούλας Μπανάτου, έγινε ο καθιερωμένος εκκλησιασμός των μαθητών των σχολείων της περιοχής μας, εν όψει των μεγάλων εορτών του Αγίου Δωδεκαημέρου. Μαζί με τον Εφημέριο π. Παναγιώτη Καποδίστρια λειτούργησαν οι Πρεσβύτεροι Ιωάννης Ρένεσης και Δημήτριος Αποστολόπουλος. Επίκαιρη ομιλία προς τους μαθητές έκανε ο π. Παναγιώτης. Έψαλαν οι Ιεροψάλτες της Ενορίας κ.κ. Δημήτριος Κάνδηλας και Χρυσοβαλάντης Δρογγίτης. Τα πλείστα των παιδιών, εξάλλου, κοινώνησαν των Αχράντων Μυστηρίων.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου