Το εσπέρας της 18ης Δεκεμβρίου κατ' έτος, δεύτερης ημέρας της χειμερινής εορτής του Αγίου Διονυσίου, στη Μονή Του, στην πόλη της Ζακύνθου, ψάλλεται Παράκληση προς τον Άγιο με σχετική Δέηση ενώπιόν Του, κατά το ζακύνθιο μουσικό ύφος. Το αυτό συνέβη και απόψε, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Προδρόμου.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου