Επί τη μνήμη του Αγίου Γερμανού, Αρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως, η Α. Θ. Παναγιότης ο Πατριάρχης μετέβη α) στην Ι. Μονή Βαλουκλή όπου τέλεσε Τρισάγιο στον Τάφο του Πατριάρχου Γερμανού Δ΄, ιδρυτού της Ι. Θεολογικής Σχολής Χάλκης, και β) στον Ι. Ναό Αγίας Τριάδας Χαλκηδόνας, στην αυλή του οποίου αναπαύεται ο Πατριάρχης Γερμανός ο Ε΄, και εδεήθη επίσης για την ανάπαυση της ψυχής του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου