Το νέο αυτό παρεκκλήσιο του χωριού Κερί της Ζακύνθου οικοδομήθηκε προ ολίγων ετών από τον Καθηγούμενο της Μονής Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου Ζακύνθου Αρχιμανδρίτη Διονύσιο Λιβέρη, εις μνημόσυνο του μακαριστού πατρός του Αντωνίου, αμφοτέρων γόνων του Κερίου. Ο π. Διονύσιος παραχώρησε την χρήση του παρεκκλησίου στην οικεία Ενορία της Κεριώτισσας. Απόψε έγινε ο Αναστάσιμος Εσπερινός προς τιμήν του τιμωμένου Αγίου, παρόντος του Εφημερίου του Κερίου Μεγάλου Οικομόμου Ιωάννου Παράσχη.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου