Στην Αγία Φωτεινή της Σμύρνης δεν παύει να συντελείται το Μυστήριο της Θείας Δόξας, μες από την Ευχαριστιακή Σύναξη των εκεί παρεπιδημούντων! Τελετουργός πάντα ο Αρχιμανδρίτης Κύριλλος Συκής, υπεύθυνος της Ορθόδοξης Κοινότητας της Σμύρνης. Ευάριθμοι εκκλησιασθέντες το πρωί της Κυριακής, 24ης Μαΐου 2015, τίμησαν τους 318 Πατέρες τους συνελθόντας και την Α΄ Οικουμενική Σύνοδο αποτελέσαντας, το 325, στη Νίκαια της Βιθυνίας. Όλα κατ' ευχήν και προσευχήν!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου