Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, χοροστάτησε σήμερα το απόγευμα, Τρίτη 28 Ιουνίου 2022, στην Ακολουθία του εόρτιου Εσπερινού της πανεύφημης μνήμης των Πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι.
Ο Πατριάρχης προσκύνησε λείψανα του Αγίου Πέτρου, που έχουν τεθεί για προκύνημα στον σολέα, μετακομισθέντα και δωρηθέντα τον Ιούνιο του 2019 από τους Ρωμαιοκαθολικούς.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου