Στις 11 το πρωί της 17ης Δεκεμβρίου 2021, μετά το Αρχιερατικό Συλλείτουργο στο Καθολικό της Μονής Στροφάδων και Αγίου Διονυσίου εν τη πόλει της Ζακύνθου, προς τιμήν του Αγίου Πολιούχου και Προστάτου του νησιού, έγινε η καθιερωμένη κατανυκτική Λιτάνευση του σεπτού Σκηνώματος του Αγίου Διονυσίου, συντομευμένη κατά πολύ λόγω της Πανδημίας. Στο τέλος έγινε Δέηση στα Προπύλαια του Ναού. Όλοι οι πιστοί είχαν την ευκαιρία να δουν το "Άγιο Κορμάκι", να λιτανεύεται στις οδούς του νησιού και ανάμεσα στα σπιτικά τους, χάριν ευλογίας!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου