Πρωί Δευτέρας, 6ης Δεκεμβρίου 2021, στο αρχοντικό χωριό Νυμφαίο Φλωρίνης, υπαγόμενο εκκλησιαστικώς στην Ιερά Μητρόπολη Καστορίας, μάλιστα δε στον πανηγυρίζοντα μεγαλοπρεπή και περίοπτο Ναό του Αγίου Νικολάου, έγινε επίσημη Ευχαριστιακή Σύναξη με Αρτοκλασία, προς τιμήν του κοσμαγάπητου Αγίου "της γης και του πελάου". Ιερούργησε ο ρέκτης του ωραίου και φιλόκαλος Εφημέριος, Πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Ζέζιος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου