Στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου στο Φανάρι, τελείται ΤΩΡΑ, πρωί 25ης Ιανουαρίου 2022, Θεία Λειτουργία προς τιμήν του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου, Αρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως. Χοροστατεί ο ίδιος ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, τιμώντας τον ηγιασμένο προκάτοχό του. Στον σολέα έχουν τεθεί για προσκύνημα τα Λείψανα του τιμωμένου Αγίου, μετακομισθέντα το 2004 από την Ρώμη.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου