Απόψε, Κυριακή,31.7.2021, έγινε εκ μεταφοράς του πανηγύρι της Αγίας Παρασκευής χωρίου Αγίου Λέοντος Ζακύνθου, αρχικά με Παράκληση μετ' Αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄, με την απονομή του οφφικίου του Μεγάλου Οικονόμου στον Εφημέριο π. Μαρίνο Ακτύπη, τη Λιτανεία του Εικονίσματος της τιμωμένης Αγίας στους δρόμους του ορεινού αυτού χωριού και, τέλος, με λαϊκό πανηγύρι.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου