Ευάριθμοι Έλληνες και Ορθόδοξοι έσπευσε σήμερα το πρωί, εορτή της Ζωοδόχου Πηγής, στο Παρεκκλήσιο της Παναγίτσας Μόντρεαλ, που γλίτωσε από τη μανία του πυρός την περασμένη Δευτέρα του Πάσχα, οπότε κατακάηκε ο κεντρικός Ναός. Στο Παρεκκλήσιο, που φέρει εμφανή τα σημάδια από το πέρασμα των φλογών, ιερούργησε ο Εφημέριος π. Νικόλαος, με βουρκωμένα μάτια.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου