Πρωί Κυριακής του Παραλύτου, 7.5.2017, στο Ναό της Παναγίας της Κουμαριωτίσσης Νιχωρίου, στον Βόσπορο, τιμώντας τον Άγιο Θεόδωρο τον Βυζάντιο και μνημονεύοντας τον ιατρό Στέφανο Καραθεοδωρή (1789-1967). Της θείας Λειτουργίας προέστη ο Μητροπολίτης Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός, ενώ στο ιερό Βήμα παρέστη συμπροσευχόμενος ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος. Στο τέλος, ο Πατριάρχης τέλεσε Τρισάγιο για τον αοίδιμο Στέφανο Καραθεοδωρή και αποκάλυψε προτομή του.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου