Σεμνή, όσο και μεγαλοπρεπής στην απλότητά της, Αρχιερατική Λειτουργία πραγματοποιήθηκε σήμερα στα Στροφάδια και μάλιστα στο Παρεκκλήσιο του Αγίου Νικολάου, από τον οικείο Ποιμενάρχη, Σεβ. Μητροπολίτη Ζακύνθου κ. Διονύσιο Δ΄, στο πλαίσιο της εορτής της Κοιμήσεως της Υπεραγίας Θεομήτορος και της Μεταστάσεώς Της στους Ουρανούς. Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι -ψάλλοντες και διακονούντες- οι Σεβ. Μητροπολίτες Δωδώνης κ. Χρυσόστομος και Αξώμης κ. Δανιήλ.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου