Ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Σύμης κ. Χρυσόστομος, εὐγενῶς προσκληθείς ὑπό τῆς κυριάρχου Ἱερᾶς Μονῆς τῶν Ἰβήρων, Πατριαρχικῇ Κανονικῇ ἀδείᾳ, μετέβη ἐν Ἁγίῳ Ὄρει, ὅπου προεξῆρχε τήν 19η Δεκεμβρίου 2022, συμφώνως μέ τό Ἰουλιανόν ἡμερολόγιον, εἰς τήν Ἱεράν Πανήγυριν τοῦ Ἰβηριτικοῦ Κελλίου Ἁγίου Νικολάου τῶν «Τυπογράφων», ἐπί τῇ Μνήμῃ τοῦ ἐν Ἁγίοις Πατρός ἡμῶν Νικολάου Ἀρχιεπισκόπου Μύρων τῆς Λυκίας τοῦ θαυματουργοῦ, τῇ συμμετοχῇ τοῦ Πρωτεπιστάτου Γέροντος Χριστοφόρου Ἰβηρίτου, τοῦ Γέροντος τῆς Συνοδείας Ἱερομονάχου Ἀρσενίου, τῶν Πατέρων τοῦ Κελλίου, ὡς καί ἑτέρων Ἁγιορειτῶν.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου