Ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος σήμερα, Κυριακή Β΄ Λουκά, 1 Οκτωβρίου 2023, ευρισκόμενος στη Ρώμη, προσκεκλημένος του Πάπα Φραγκίσκου, χοροστάτησε εν πληθούση Εκκλησία, κατά την Θ. Λειτουργία στον Ορθόδοξο Ιερό Ναό του Αγίου Θεοδώρου Λόφου Παλατίνου, συμπροσευχομένων του Σεβ. Μητροπολίτου Ιταλίας κ. Πολυκάρπου και αντιπροσωπείας της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας. Ο αφοσιωμένος Εφημέριος, Αρχιμανδρίτης Συμεών Κάτσινας, είχε μεριμνήσει άψογα για την δοχή του Πρώτου των Ορθοδόξων.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου