Πρωί εορτής των Θεοφανίων 2023, στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου των Ξένων πόλεως Ζακύνθου, τελέσθηκε Αρχιερατική Λειτουργία, προεστώτος του Σεβ. Μητροπολίτου Ζακύνθου κ. Διονυσίου Δ΄ και κατόπιν, παιανιζούσης της Φιλαρμονικής του Δήμου, μετέβησαν όλοι, Κλήρος, Αρχές και Λαός, στην προκυμαία της Στράτα Μαρίνα, όπου έγινε η Κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στη θάλασσα, ως είναι καθιερωμένο.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου