Με άκρα κατάνυξη έγινε απόψε, εσπέρας Μεγάλης Πέμπτης 29ης Απριλίου 2021, η Ακολουθία των Αγίων Παθών (12 Ευαγγέλια - Όρθρος της Μεγάλης Παρασκευής) στον Ναό της Φανερωμένης εν Βανάτω της Ζακύνθου. Μετά το 11ο Ευαγγέλιο, κατά τα ζακύνθια ειωθότα, έγινε η έξοδος και λιτάνευση του Εσταυρωμένου. Έψαλε καλλίφωνος όμιλος ιεροψαλτών.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου