Πρωί εορτής της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, 6.8.2022, στον φερώνυμο Ναό του Σωτήρος Γαϊτανίου Ζακύνθου, όπου θησαυρίζεται το από την Κρήτη μετακομισθέν το 1669 Λείψανο του Οσίου Ιωσήφ του Σαμάκου. Εκεί έγινε Θεία Λειτουργία, ιερουργούντος του παρεπιδημούντος εξ Αυστραλίας, Πρωτοπρεσβυτέρου του Οικουμενικού Θρόνου Νικολάου Μποζίκη του Ζακυνθίου, ο οποίος αντικατέστησε τον οικείο Εφημέριο, αιφνιδίως νοσήσαντα από κορονοϊό.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου