Πρωί 27ης Σεπτεμβρίου 2022, εορτή της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού με το ιουλιανό ημερολόγιο, έγινε επίσημη Θεία Λειτουργία, υπό τον Μακ. Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κ. Επιφάνιο, στον χρυσότρουλο Καθεδρικό Ναό του Αγίου Μιχαήλ, στο κέντρο του Κιέβου. Κατά την διάρκειά της αναπέμφθηκαν ευχές και προσευχές υπέρ καταπαύσεως του πολέμου και απομακρύνσεψως των εισβολέων Ρώσων.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου