Αρχιερατικό συλλείτουργο ετελέσθη την Κυριακή της Ορθοδοξίας στον Ι. Καθεδρικό Ναό του Αποστόλου Ανδρέου Kentish Town στο Λονδίνο, προεξάρχοντος του Σεβ. Αρχιεπισκόπου Θυατείρων και Μεγάλης Βρεταννίας κ. Νικήτα, συλλειτουργούντων του Σεβ. Μητροπολίτου Βρετανικών Νήσων και Ιρλανδίας κ. Σιλουανού (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Κλαυδιουπόλεως κ. Ιακώβου.
Συλλειτούργησαν επίσης ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμ. κ. Λεωνίδας Ebralidze (Πατριαρχείο Γεωργίας), ο Πρωτοπρεσβύτερος κ. Βίκτωρ Stojchev (Αρχιεπισκοπή Αχρίδος), ο Πρωτοπρεσβύτερος κ. Αλέξανδρος Φωστηρόπουλος, ο Προϊστάμενος του Ι. Ναού, Οικονόμος κ. Χριστιανός Akselberg και ο Αρχιδιάκονος κ. Γεώργιος Τσουρούς.
Στην εορτή παρευρέθηκαν Άρχοντες του Οικουμενικού Πατριαρχείου και πλήθος πιστών. Μετά τη Θεία Λειτουργία έγινε η λιτάνευση των ιερών εικόνων.
Ακολούθησε επίσημο γεύμα για τους κληρικούς και τους Άρχοντες.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου