Βράδυ Σαββάτου, 6ης Φεβρουαρίου 2016, στο Κέντρο Τέχνης Ahmet Adnan Saygun. Η Συναυλία του "γίγαντα" ή της "Ελληνίδας Ντίβας" -όπως ονομάζεται από τα τουρκικά ΜΜΕ η Χάρις Αλεξίου- πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επίσκεψης του Οικουμενικού Πατριάρχου στη Σμύρνη για τις εορτές του Αγίου Βουκόλου. Ο ίδιος ο κ. Βαρθολομαίος παραστάθηκε, συνοδευόμενος από τον Πρόεδρο του Εμπορικού Επιμελητηρίου της Σμύρνης κ. Ekrem Demirtas. Η καλλιτέχνις ευχαρίστησε και συγκίνησε το πολυπληθές κοινό, καταχειροκροτούμενη από όλους, ο δε Πατριάρχης του Γένους την συνεχάρη από σκηνής με θερμούς καρδιακούς λόγους, τονίζοντας ότι χρειαζόμαστε τέτοιους ανθρώπους, οι οποίοι ενισχύουν τους δεσμούς φιλίας και συνεργασίας μεταξύ Τούρκων και Ελλήνων, την προσκάλεσε μάλιστα στην Κωνσταντινούπολη.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου