Το εόρτιο εικονοστάσιο του "Νυχθημερόν" κοσμεί σήμερα, Παρασκευή του Ακαθίστου Ύμνου, το "Ρόδον το αμάραντον", εικόνα του 19ου αιώνος, που θησαυρίζεται στον Ναό της Αγίας Φωτεινής της Σμύρνης. Έχει αφουγκρασθεί όλα τα Πάθη των Ρωμιών της Σμύρνης και της όλης εκεί περιοχής. "Δεύτε προσκυνήσωμεν και προσπέσωμεν..." "τη βασιλίδι Μητρί"!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου