Σήμερα, Κυριακή, 7 Νοεμβρίου 2021, στην Chingola της Ζάμπιας (κοντά στα σύνορα με το DR Congo), στην εσχατιά της Αφρικής, στον ιερό Ναό του Αγίου Νεκταρίου, Προστάτου και Εφόρου της Μητροπόλεως της Ζάμπιας, τελέστηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία μετά Παρακλήσεως στον Άγιο, Αρτοκλασίας και Θείου Κηρύγματος, ιερουργούντος του Σεβ. Μητροπολίτη Ζάμπιας κ. Ιωάννη. Οι πιστοί μετείχαν με βαθιά θρησκευτική κατάνυξη. Μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας δόθηκε στον προαύλιο χώρο του Ι. Ναού κέρασμα προς όλους.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου