Πρωί 15ης/28ης Αυγούστου 2022, εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, με το ιουλιανό ημερολόγιο, στον Καθεδρικό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος πόλεως Βίνιτσα της Ουκρανίας, προεστώτος της θείας Λειτουργίας του οικείου Ποιμενάρχου Σεβ. Μητροπολίτου Βίνιτσα και Μπαρ κ. Συμεών. Αναπέμφθηκαν προσευχές για την λήξη του αιματηρού πολέμου εκ της εισβολής των Ρώσων στην Ουκρανία και έγινε Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου