Την Κυριακή 1η Ιανουαρίου 2023, ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ. Ανδρέας μετέβη κατά το έθος στο Καστέλλι Πεδιάδος, όπου χοροστάτησε στον Όρθρο και προεξήρχε στη Θεία Λειτουργίας. Η ακολουθία τελέστηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου, καθώς ο κεντρικός ναός του Αγίου Αντωνίου έχει υποστεί ζημιές από τον καταστροφικό σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου 2021.
Στη Θεία Λειτουργία έλαβαν μέρος ο εφημέριος του Ναού, Πρωτ. Γεώργιος Μαραυγάκης, ο Οικονόμος Ιωάννης Καπελλάκης και ο Αρχιδιάκονος Μαρίνος Δασκαλάκης. Συμπροσευχόμενος παρέστη ο Προϊστάμενος της Ενορίας Πανοσ. Αρχιμ. Ιερόθεος Χιώτης.
Αναγνώστηκε το Πατριαρχικό Μήνυμα και προ της απολύσεως ευλογήθηκαν οι προσφερόμενοι άρτοι, τελέστηκε Δοξολογία επί τη ενάρξει του νέου έτους, ενώ στην συνέχεια ο Σεβασμιώτατος, ανέγνωσε την ευχή για την ευλόγηση της αγιοβασιλόπιτας της Ενορίας. Ο Σεβ. Ποιμενάρχης απηύθυνε σε όλους εόρτιες ευχές, ευχόμενος καλή και ευλογημένη χρονιά με υγεία, αγάπη, ειρήνη και αλληλεγγύη για όλο τον κόσμο.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG-08ef5b086f1a8db90502379ba2e0a632-V-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG-12843846a2bbcb36bbfc453f1c5b4c8c-V-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG-e5bb04c0813fcc2a454cce91f80fa00f-V-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/01/IMG-8f459244f0ef09224f55fde50e5bbc23-V-1024x768.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου