Σήμερα το πρωί, 2 Νοεμβρίου 2015, ημέρα κατά την οποίαν η Εκκλησία τιμά τους Αγίους Μάρτυρες Ακίνδυνο, Πηγάσιο, Αφθόνιο, Ελπιδοφόρο και Ανεμπόδιστο (+341-345), ο Σεβ. Μητροπολίτης Προύσης κ. Ελπιδοφόρος (Λαμπρυνιάδης), υπέρτιμος και έξαρχος Βιθυνίας, Ηγούμενος -εξάλλου- της εν Χάλκη Ιεράς και Στραυροπηγιακής Μονής Αγίας Τριάδος, άγων τα ονομαστήριά του, τέλεσε μόνος την Θεία Ευχαριστία στο Καθολικό της ανωτέρω Μονής. Εις έτη πολλά ευχόμαστε!
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου