Φανάρι, πρωί 30ής Νοεμβρίου 2017, στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου, προεστώτος της επισήμου Ευχαριστιακής Συνάξεως του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου Α΄. Κατά την διάρκειά της έγινε η εξαγγελθείσα χειροτονία εις Πρεσβύτερον του μέχρι πρότινος Μεγάλου Αρχιδιακόνου Ανδρέα. Στο τέλος της θ. Λειτουργίας χειροθετήθηκε σε Μεγάλο Πρωτοσύγκελλο της Μεγάλης Εκκλησίας. Παρούσα ήταν η Ρωμαιοκαθολική Αντιπροσωπεία, με επικεφαλής τον Καρδινάλιο Κοχ, προς την οποία ο Πατριάρχης απηύθυνε θερμούς αδελφικούς λόγους και δι' αυτής στον Πάπα Φραγίσκο.
Φωτογραφίες: Yani Kayakoparan και π. Σεραφείμ Κονίδης
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου