Σήμερα, 1η Σεπτεμβρίου 2020, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου του τροπαιοφόρου εν Φαναρίω τελείται Πατριαρχική και Συνοδική συγχοροστασία, επί τη εορτή της Ινδίκτου. Κατ' αυτή την ημέρα τελείται Σύναξη για την Παναγία την Παμμακάριστο, εικόνα θησαυριζόμενη στον εν λόγω Ναό και αναπέμπονται προσευχές υπέρ του φυσικού περιβάλλοντος.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου