Εγκύκλιο απέστειλε σήμερα, 21.12.2020, ο Σεβ. Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Διονύσιος Δ΄ προς τον Ιερό Κλήρο, τις Μοναστικές Αδελφότητες και τον ευσεβή Λαό της Ιεράς Μητροπόλεως Ζακύνθου, με την οποία γνωστοποιεί και μεθερμηνεύει τα υγειονομικά μέτρα που θα ληφθούν, ώστε να λειτουργηθούν με ασφάλεια οι Ναοί της νήσου κατά τις επί θύραις τρεις μεγάλες εορτές: Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και Θεοφάνια, οπότε θα επιτραπεί ο υπό όρους εκκλησιασμός. Η εν λόγω Εγκύκλιος βασίζεται στην πρόσφατη Εγκύκλιο της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος (υπ' αριθμ. 3032/15.12.2020) και την ανάλογη Κ.Υ.Α. της ίδιας ημέρας.
Τα αρχοντικά των Φαναριωτών στον Κεράτιο ξαναζωντανεύουν μετά από αιώνες
-
Της εκπαιδευτικού Μαρίας ΔήμουΚεράτιος, μια στενή λωρίδα νερού, που σαν
κέρατο ζώου σχίζει τη σάρκα της στεριάς της μιας ακτής του Βοσπόρου και
μετατρέπει ...
Πριν από 1 ημέρα
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου